Máris megérzi a nagy pelenkagyártó vállalat, a Kimberly-Clark a vámháború hatásait, a menedzsment ma csökkentette éves profitvárakozását a globális kereskedelmi háború költségekre gyakorolt hatása miatt - írta a Bloomberg.
A chicagói Fed elnöke szerint a vámok gazdasági hatása korlátozott maradhat, írja a Reuters.
A geopolitikai konfliktusok, illetve az Egyesült Államok és az Európai Unió által Kínára kivetett vámok hatására egyre több globális vállalat dönt ellátási láncainak rövidítése mellett. 2023-ban a globálisan működő vállalatok 67%-a tett ilyen irányú lépéseket. A jelenség még inkább Délkelet-Ázsia országaira és Indiára irányította a figyelmet. Előbbi térség mind a kínai, mind pedig a korábban Kínában működő vállalatoknak lehetőséget kínál a vámok elkerülésére, illetve továbbra is a chip- és félvezetőgyártás egyik kulcsrégiója marad. India pedig ipara és gyártókapacitásai megerősítésén keresztül vált a nagyvállalatok egyik kiemelt célpontjává - az Energiastratégia Intézet nearshoring-sorozatának első része.
Donald Trump vámokkal fenyegeti a gyógyszeripart, azonban a potenciális gyógyszerhiány súlyos kockázatai és a bonyolult elllátási láncok miatt a szektor kíméletesebb ütést kaphat - írta a Reuters.
A kínai kormány ellenzi a Shein terveit, hogy termelését Kínán kívülre helyezze, miközben az ország a Trump-féle vámok miatt fenyegető gyártói exodus megakadályozásán dolgozik - közölte a Bloomberg. A Kereskedelmi Minisztérium kapcsolatba lépett a Sheinnel és más vállalatokkal, hogy eltántorítsa őket az ellátási láncok diverzifikálásától és a más országokból történő beszerzéstől.
Donald Trump új, globális vámtarifarendszere történelmi jelentőségű fordulatot hozott a világkereskedelemben, és súlyos bizonytalanságot okoz a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban. A Boston Consulting Group szerint a rendszer teljesen felrúghatja a WTO alapelveit, és országspecifikus alkuhálózatot hozhat létre, ami évekre meghatározhatja a kereskedelmi stratégiákat. Ugyanakkor az amerikai versenytársakkal szemben ez ritka lehetőséget is kínálhat az alkalmazkodásra képes európai cégeknek.
Egy iparági vezető szerint a textil- és divatipar jelentős kibocsátáscsökkentést érhetne el 2030-ig az ágazat szereplői összefognának, és újragondolnák a használt ruhákban rejlő lehetőségeket. Ha sikerül a termékek visszaforgatására optimalizálni az ellátási láncokat, akkor könnyen lehet, hogy egymagában akár 3-4 %-al is visszaeshetne a globális széndioxid-kibocsátás.
Donald Trump legújabb vámintézkedései komoly kockázatot jelenthetnek az amerikai nemzetbiztonságra is, ugyanis az új vámok a Pentagon által évtizedek alatt kiépített globális ellátási láncok felborulásához vezethetnek - írta meg a Politico.
A Portfolio Retail Day 2025 konferencián vezető e-kereskedelmi szakértők elemezték a Temu sikerének okait és a magyar online kereskedők előtt álló kihívásokat. A szakemberek egyetértettek abban, hogy az árverseny helyett az ügyfélélményre és a prémium szolgáltatásokra kell helyezni a hangsúlyt - számolt be a Pénzcentrum.
Európa saját kezébe veszi a lítiumellátását: néhány éven belül a kontinens az igényeinek akár felét is képes lehet fedezni hazai kitermelésből. Az elzászi lítiumvölgy kulcsszerepet játszik ebben a fordulatban, ahol geotermikus energiával kombinált kitermelés zajlik. Az uniós támogatással megvalósuló projektek célja, hogy csökkentsék az európai függőséget Kínától, miközben új iparágakat teremtenek.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök és António Costa tanácselnök Fokvárosban az elmúlt héten egyeztetett a Dél-Afrikai Köztársaság vezetőivel, ahol a két fél közti stratégiai együttműködés következő lépéseit tették meg. Már egy több milliárd eurós megállapodásról is döntöttek az afrikai országgal.
Átfogó akcióterv indul az európai autóipar jövőjének biztosítására. Az intézkedések célja, hogy a kontinens autógyártói megőrizzék versenyképességüket az egyre élesebb globális versenyben, miközben felgyorsítják az átállást a tiszta, digitálisan kapcsolt és autonóm járművek felé – jelentette be az Európai Bizottság szerdán. Ursula von der Leyen EB-elnök ismertette, hogy több milliárd támogatást adnak a gyártóknak, az ellátási láncok fejlesztésére, miközben számos szabályozást is egyszerűsítenek.
Az amerikai kormány által bevezetett külföldi segélyek befagyasztása súlyosan érinti a létfontosságú gyógyszerek és egészségügyi eszközök ellátási láncát a világ legszegényebb országaiban. A HIV és malária elleni küzdelemben kulcsfontosságú termékek hiánya hónapokig is eltarthat – számolt be a Reuters.
Számos egymásra ható erő befolyásolja napjainkban a beszerzések alakulását. Az emelkedő költségek és az infláció, a gyorsan fejlődő technológia, a fenntarthatóság és az ESG növekvő szabályozási és stratégiai jelentősége, a geopolitikai tendenciák és a globális hálózati kihívások, valamint a növekvő munkaerőhiány mind hatással vannak erre a területre, és sok kérdést vetnek fel a jövőjével kapcsolatban. A KPMG Future of Procurement jelentésében arra kereste a választ, hogy ezek az erők hogyan hathatnak a beszerzési csapatokra, hogyan reagálhatnak a beszerzési vezetők, és mire lesz szükségük a boldoguláshoz.
A Mattel, a világ egyik legnagyobb játékgyártója fontolgatja egyes termékei árának emelését - ide értve a Barbie babákat és a Hot Wheels termékeket - az Egyesült Államok által bevezetett új vámok miatt. A vállalat vezetői szerint az áremelés mellett más intézkedéseket is terveznek a vámok hatásának enyhítésére, beleértve az ellátási lánc átszervezését is - tudósított a Cnbc.
A világ nagyhatalmai, mint az Egyesült Államok, az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek az utóbbi időben tovább éleződtek, növelve egy globális tarifaháború kockázatát. A Davosban zajló Világgazdasági Fórumon Kevin O’Marah, a Zero100 kutatási platform társalapítója a globális kereskedelem legégetőbb kérdéseiről beszélve azt mondta, felfuthat a helyi gyártás, ha beindul a vámháború – számolt be az Euronews.
Szerintük megváltozott a helyzet.
Úgy néz ki, mégsem zárult le a béketeremtés.
Ez komoly hibának tűnik.
Pakisztán vezetője hivatalosan is megszólalt.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?